Mali by sa muži zúčastniť pôrodu svojho dieťaťa? A prečo ich zapojenie nie je také strašidelné, ako sa zdá

Back to Blog

Mali by sa muži zúčastniť pôrodu svojho dieťaťa? A prečo ich zapojenie nie je také strašidelné, ako sa zdá

Partnerský pôrod, kedy manžel manželku nielen dovezie do nemocnice, ale sa aj zúčastní celého procesu, je vo svete čoraz obľúbenejší.

Niektorí ľudia si myslia, že muži by nemali byť svedkami tohto fyziologického procesu, iní, naopak, vidia v manželovi budúceho rodiča, ktorý by mal všetky útrapy prežívať spolu so svojou ženou a poskytnúť jej všetku potrebnú podporu.

Hlavná vec je morálna podpora

Je dokázané, že podpora partnera počas pôrodu pomáha znižovať riziko popôrodnej depresie. Otec dieťaťa je práve ten človek, ktorý môže ženu v prípade potreby rozveseliť, rozptýliť ju a urobiť čokoľvek, aby jej pomohol vydržať bolesť a napätie, ktoré prežíva.

Napriek kedysi populárnemu názoru, že muž, ktorý bol prítomný pri pôrode svojej manželky, k nej na dlhý čas stratí náklonnosť, alebo ju prestane milovať je už dávno mýtusom. Mnohí muži, ktorí si prešli touto skúsenosťou hovoria, že to bola tá najšťastnejšia a najvzrušujúcejšia vec v ich živote. Ženy navyše potvrdzujú, že to bola práve vzácna podpora, ktorú potrebovali.

Pomoc je potrebná počas pôrodu aj po ňom

Ak je pôrod dlhý, lekári nechajú ženu na nemocničnej izbe a pravidelne ju kontrolujú. V tomto čase potrebuje žena podporu ako nikdy predtým, pretože obdobie s kontrakciami môže byť veľmi bolestivé a môže potrebovať pomoc, aby sa čo i len postavila z postele, nehovoriac o občerstvení. Ak si muž myslí, že pri pôrode nemôže nič robiť, mýli sa.

Oplatí sa vopred absolvovať špeciálne kurzy, naučiť sa, ako správne žene masírovať chrbát, či dokonca vytvoriť špeciálny relaxačný zoznam skladieb.

Po pôrode môže byť dieťa odovzdané otcovi, zatiaľ čo sa kontroluje stav ženy. Ak je nový otec vopred vyškolený, môže dokonca pomôcť mamičke s dojčením a vybrať najlepší spôsob, ako držať dieťa a prikladať ho ku prsníkom. Keď je žena vyčerpaná po kontrakciách, starostiach a nedostatku spánku, nemôže si vždy spomenúť a uplatniť všetky rady, ktoré sa naučila pred pôrodom. Nemôže dokonca sedieť a môže byť pre ňu ťažké vstať z postele bez pomoci.

Dnes sa oteckovia viac zapájajú do prípravy na rodičovstvo a pôrod, ako aj do starostlivosti o deti od ich prvých dní. Moderné výskumy potvrdzujú, že deti, ktorých otcovia sa podieľajú na ich vývoji a výchove už od útleho veku, sa lepšie vyvíjajú fyzicky aj emocionálne.

Muži, ktorí sprevádzajú svoju manželku v takej dôležitej chvíli, bez strachu a obáv dokazujú, že sú pripravení na ťažkosti prvých mesiacov rodičovstva, sú prví, ktorí vidia bábätko a vo väčšine prípadov sa okamžite zapájajú do starostlivosti o dieťa.

Napriek všetkým výhodám pôrodného partnerstva nevyhovuje každému páru

Nie všetci muži rovnako chápu zložitosť a zodpovednosť procesu, ktorý sa deje so ženami. Aj preto sa v pôrodnici môžu prihodiť nečakané situácie, a preto sú rôzne vtipné príhody také obľúbené.

Výstredné a nepredvídateľné správanie môže prekážať rodiacej žene aj lekárom. Preto by mal pár zvážiť všetky pre a proti, kým sa rozhodne pre partnerstvo pri pôrode. Na druhej strane, ak si manželka nie je istá, že jej manžel pri pôrode pomôže a nebude sa báť, pôrodné partnerstvo treba odložiť.

Muži sa zo stresu môžu začať správať nezvyčajne

Muži sa môžu začať správať zvláštne, nie kvôli ich charakteru, ale kvôli stresu, ktorý zažívajú. Najčastejšie pôrody trvajú 12+ hodín a muž je celý čas napätý, cíti sa bezmocný a má obavy. Ktokoľvek môže v týchto podmienkach stratiť sebakontrolu a urobiť niečo, na čo bude možno ešte dlho spomínať počas príjemných rodinných stretnutí.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zdieľať článok

Back to Blog