Poľnohospodári chránia svoje teľatá pred omrzlinami. Používajú na to chrániče na uši. Je to roztomilé
Pamätáte si na časy, keď vás mama nútila nosiť ohrievače uší, ktoré vaša babička uplietla?
Nie ste jediní. Ukázalo sa, že poľnohospodári chránia svoje rozkošné zvieratká pred drsným počasím podobným spôsobom.
Keďže mláďatá teliat sú najviac náchylné na takéto mrazivé počasie, venuje sa im najväčšia pozornosť. Nedávno používateľ Twitteru, @ThisFarmingMan_ zdieľal obrázok jedného obzvlášť roztomilého teľaťa, ktoré malo ružové ušné chrániče. Tento obrázok má teraz viac ako 170 000 lajkov.
Je nesmierne dôležité chrániť teľatá pred chladom, pretože to môže viesť k vážne omrznutým častiam tela. Ako aj k podchladeniu alebo dokonca k smrti. „Omrzliny sú poškodenia telesných tkanív, ktoré vznikajú pri zmrazení týchto tkanív,“ napísal Dr. W. Dee Whittier v článku s názvom Teľatá a chlad. „Končatiny sú ohrozené najviac. Zmrazené uši a chvosty vedú k zmenám vzhľadu hovädzieho dobytka, ale významne neovplyvňujú výkonnosť dobytka.“ Ak teľatám omrznú nohy, musí sa uspať, inak zomrú.
„Novonarodené teľatá sú najviac ohrozené, pretože sú ešte vlhké,“ pokračoval doktor Whittier. „Teľatá nie sú úplne schopné udržať si svoju telesnú teplotu počas prvých hodín života. Novonarodené teľatá majú obehový systém, ktorý je v porovnaní s dospelími zvieratami menej schopný reagovať na zmeny počas studeného počasia.“
Poveternostné podmienky majú veľký vplyv na riziko omrzlín a podchladenia. Najväčším faktorom je často vietor. “Chlad z vetra je často o mnoho stupňov chladnejší ako skutočná teplota vzduchu. Vlhkosť má veľký vplyv aj na chlad, pretože vlhký vzduch môže zvieratám odoberať teplo.“
Pokiaľ ide o liečbu omrzlín u hovädzieho dobytka, Dr. Whittier odporúča nasledovné:
- Zaznamenajte omrzliny v dostatočnom predstihu. Ak podmienky vytvárajú riziko, starostlivo preskúmajte novonarodené teľatá. Ak sú špičky uší zamrznuté, existuje značné riziko, že môžu byť poškodené aj nohy.
- Tkanivá rozmrazte čo najrýchlejšie. Vo veľkej miere poškodenia omrzlinami dochádza počas procesu rozmrazovania. Vznikajú ľadové kryštály, ktoré poškodzujú všetky tkanivá. Rýchle topenie skracuje čas ľadových kryštálov.
- Po rozmrazení tkanív je potrebné zabrániť ich opätovnému zmrazeniu. To takmer vždy znamená umiestnenie dobytka na niekoľko dní do teplejších miestností. Z dôvodu poškodenia obehu od počiatočného zmrazenia tieto tkanivá veľmi ľahko znova zmrznú.
- Tkanivá, ktoré sa zotavia po zmrazení, by mali zostať v teple. Ak sú tkanivá na druhý deň studené na dotyk, pravdepodobne došlo k veľkému poškodeniu. To znamená, že došlo k úbytku krvi a k poškodeniu chodidiel alebo iných častí.
Zdroj: www.boredpanda.com