Jarná cyklistika a technický stav bicykla
Po zime väčšine ľuďom klesne v tele hladina energie, rýchlejšie sa unavia a sú aj častejšie vyčerpaní. Jarnú únavu je preto potrebné čo najefektívnejšie prekonať. Ako? Konzumáciou vhodnej stravy, kvalitným pitným režimom, dostatočným spánkom a pravidelným športovaním.
Ako zvládnuť jarnú únavu? Dobrým tipom je športovanie, ktoré podporí imunitu, zvýši kondíciu, uvoľní stres a zlepší náladu. Jedlo je palivo, ktoré organizmus neodmysliteľne potrebuje na svoje fungovanie. Preto v jarnom období je dôležité prijímať kvalitnú a výživnú stravu, dodržiavať pravidelný pitný režim, spánkový režim a čo najviac sa hýbať. Pokiaľ aj vy patríte k priaznivcom cyklistiky, pred novou sezónou však nepodceňte stav svojho bicykla. Čím príkladnejšie sa o bicykel budete starať, tým viac bezpečných jarných kilometrov môžete najazdiť.
Nepodceňte odborný servis
Základná kontrola technického stavu bicykla obsahuje kontrolu svetiel a odrazových skiel, kolies a plášťov, brzdových komponentov, laniek a ložísk. Bicykel nesmie vykazovať žiadne deformácie a poškodenia – praskliny na ráme, trhliny na pneumatikách a ráfikoch. Servis bicykla je dobré zveriť do rúk odborníkom a mať poruke aj náhradné diely na bicykel.
Na začiatku cyklistickej sezóny netreba podceniť ani kontrolu cyklistickej výbavy. K výbave cyklistu patrí prilba, okuliare, rukavice, chrániče a tiež doplnky na bicykel – základné náradie, pumpa, batoh, prípadne taška pod sedlo. A pokiaľ bicykel ešte nemáte, stačí navštíviť predajňu bicykle Bratislava a poradiť sa s vyškolenými predajcami, ktorý model je pre vás najvhodnejší. Bicykel je potrebné vyberať podľa veku, výšky, hmotnosti a typu postavy. Tiež podľa terénu, v ktorom bude cyklista najčastejšie jazdiť.
Prvé jarné kilometre
Keď sa človek cíti na jar sklesnutý a vyčerpaný, veľmi dôležitým prvkom v dennom režime je pohyb. Kto chce byť po telesnej a mentálnej stránke fit, ten by mal svoje zdravie pravidelne posilňovať aktívnym pohybom. Bicyklovanie podporuje imunitu, výborne formuje postavu a skvelo spaľuje tuky. V závislosti od hmotnosti a prejazdených kilometrov môže cyklista za hodinu spáliť od 250 do 800 kalórií – podľa toho, koľko kilometrov za uvedený čas prejde.
Bicyklovanie spevňuje svaly na prednej časti stehien a lýtok, no posilňuje aj menšie svalové skupiny kolien a členkov v okolí kĺbov. Kto holduje cyklistike, ten si zároveň formuje aj sedacie svaly a horné končatiny. Tento šport významne posilňuje tiež chrbát a chrbticu. A navyše, cyklistiku možno dobre kombinovať aj s inými športovými aktivitami.