Podivuhodný projekt NASA: Delfín, ktorý ma miloval!

Back to Blog

Podivuhodný projekt NASA: Delfín, ktorý ma miloval!

V šesťdesiatych rokoch bola Margaret Lovatt súčasťou projektu pre komunikáciu s delfínmi financovaného z NASA. Christopher Riley referuje o experimente, ktorý sa tragicky pokazil.

Ako väčšina detí, Margaret Howe Lovatt vyrastala na príbehoch s hovoriacimi zvieratami. ,,Moja mama mi dala knihu s názvom Miss Kelly. Bol to príbeh o mačke, ktorá dokázala hovoriť a rozumieť ľuďom a jednoducho mi napadlo, že možno existuje taká možnosť.“

Na rozdiel od väčšiny detí nenechala Lovatt tieto príbehy hovoriacich zvierat za sebou, keď vyrástla. Keď mala 20 rokov a žila na karibskom ostrove St Thomas. Počas Vianoc 1963 sa dozvedela o tajnom laboratóriu na východnom konci ostrova, kde pracovali s delfínmi. Nasledujúci rok sa rozhodla navštíviť laboratórium. ,,Bola som zvedavá,“ spomína Lovatt.

Margaret sa stretla s mužom, menom Gregory Bateson, ktorý bol riaditeľom laboratória. ,,Prečo si sem prišla?“ opýtal sa Margaret. ,,Počula som, že máš delfíny. Myslela som si, že sa prídem pozrieť, či by som vám nejakým spôsobom nemohla pomôcť.“

Bateson ju nakoniec pozval, aby sa stretla so zvieratami a požiadala ju, aby ich chvíľu sledovala a zapísala si, čo vidí. Napriek nedostatku vedeckého vzdelania sa z Margaret stal intuitívny pozorovateľ správania zvierat a Bateson jej povedal, že sa môže vrátiť, kedykoľvek bude chcieť.

,,Boli tam tri delfíny,“ spomína Margaret. ,,Peter, Pamela a Sissy. Sissy bola najväčšia. Pamela bola veľmi plachá a Peter bol sexuálne plnoletý a trochu nezbedný.“ Zariadenie bolo navrhnuté tak, aby priviedlo ľudí a delfíny bližšie k sebe, a mal ho na svedomí americký neurovedec, doktor John Lilly. John dúfal, že sa bude stýkať s tvormi a bude si rozvíjať svoju schopnosť budovať zvuky podobné ľuďom.

John publikoval svoju teóriu v knihe s názvom Človek a delfín v roku 1961. Johnova teória mala osobitný význam pre ďalšiu skupinu vedcov, astronómov. ,,Prečítal som si jeho knihu a ostal som ohromený,“ hovorí Frank Drake, ktorý práve dokončil prvý experiment na detekciu signálov z mimozemských civilizácií pomocou rádioteleskopu v Green Bank v Západnej Virgínii.

Tento záujem pomohol Johnovi získať finančnú podporu od NASA a ďalších vládnych agentúr a v roku 1963 otvoril svoje nové laboratórium v ​​Karibiku s cieľom rozvíjať užšie vzťahy medzi človekom a delfínom.

O niekoľko mesiacov neskôr, začiatkom roku 1964, prišla Margaret. Vďaka svojej prirodzene empatickej povahe sa rýchlo spojila s tromi zvieratami a túžila prijať víziu Johna Lillyho o vybudovaní medzidruhového komunikačného mosta.

Vrhla sa do jeho práce, trávila čo najviac času s delfínmi a postupovali lekciami, ktoré ich mali povzbudzovať k vydávaniu zvukov podobnému ľudskému. Kým sa riaditeľ laboratória Gregory Bateson sústredil na komunikáciu medzi zvieratami, Margaret zostal sama, aby splnila Johnov sen naučiť delfíny hovoriť anglicky. Zamestnanci každý večer po práci odchádzali a Margaret mala výčitky, že delfíny tam ostávajú.

Usúdila, že keby mohla nepretržite žiť s delfínom a rozvíjať v ňom záujem o zvuky podobné ľuďom. ,,Možno to bolo tým, že som bývala tak blízko laboratória. Tak som povedal Johnovi Lillymu. Chcem žiť v spolu s delfínmi.“

Margaret vybral mladého delfína samca menom Peter pre svoj experiment. ,,Vybrala som si prácu s Petrom, pretože nemal žiadne zvukové vzdelanie podobné ľuďom a ostatní dvaja áno,“ vysvetľuje.

V lete 1965 bolo Margaretino domáce delfinárium pripravené na použitie. Ležala v posteli, prvú noc obklopená vodou a pýtala sa sama seba, čo tam robí. ,,Ľudia idú večer von, na večeru a ja som tu.“ Margaret každý deň s Peterom pravidelne cvičila, no tieto hodiny sa jej zdali neproduktívne. ,,Peter sa veľmi začal zaujímať o moju anatómiu. Ak by som pri ňom sedela dlho, prišiel ku mne a sledoval moje nohy. Chcel vedieť, ako tá vec funguje.“

Margaret bola neustále povzbudzovaná, aby s delfínom trávila čas, a aby pokračovala vo výučbe angličtiny. Vyučovaniu však niečo prekážalo. ,,Delfíny dostávajú sexuálne pudy,“ hovorí veterinár Andy Williamson, ktorý sa staral o zdravie zvierat v Dolphin House. ,,Som si istý, že Peter mal v tomto zmysle veľa myšlienok.“

Veterinár odporúčal jeho preloženie do druhého bazéna k Sissy a Pamele. Práve toto bolo rušivým prvkom pri vyučovaní angličtiny, no jeho preloženie mohlo byť ešte rušivejšie. Tak Margaret navrhla, že ho bude uspokojovať sama.

,,Dovolila som to,“ hovorí. ,,Nebolo mi to nepríjemné, pokiaľ to nebolo drsné. Vyzeralo, že to funguje. Nebolo to súkromné. Ľudia to mohli pozorovať.“

Pre Margaret to bola vzácna vec, ktorá bola vždy vykonávaná s veľkým rešpektom. ,,Z mojej strany to nebolo sexuálne. Možno zmyselné. Zdalo sa mi, že nás to zblížilo.“ Margaretino sexuálne stretnutia s Petrom, v konečnom dôsledku zatienilo celý experiment, keď sa príbeh o nich objavil v časopise Hustler na konci 70. rokov minulého storočia. Margaret kúpila všetky kópie, ktoré našla, ale príbeh naďalej koluje dodnes na webe.

V 60.rokoch minulého storočia získala malá skupina neurovedcov ako John Lilly licenciu na výskum LSD americkou vládou, presvedčená, že liek má liečivé vlastnosti, ktoré je možné použiť na liečbu pacientov s duševným zdravím.

V rámci tohto výskumu bola droga niekedy injekčne podávaná zvieratám a John ju od roku 1964 používala na svoje delfíny. Bol zvedavý, aký to na nich bude mať vplyv.

Napriek jeho rôznym pokusom prinútiť delfíny reagovať na drogu, zdá sa, že to na nich nemalo žiadny vplyv, spomína Margaret. Vzťah, medzi Margaret a Peterom pokračoval. ,,Skutočne sme si užívali keď sme boli spolu a chýbal mi, keď tam nebol.“

Na jeseň 1966 sa Johnov záujem o experiment s hovoriacim delfínom zmenšoval. Bez financovania bol osud delfínov otázny. Laboratórium sa malo zrušiť a delfíny mali byť premiestnené do Miami.

V laboratóriu Miami, delfíny držali v zajatí v menších nádržiach s malým alebo žiadnym slnečným žiarením a tak sa Peterov stav začal rýchlo zhoršovať. ,,O nejakú dobu neskôr som dostala správu od Johna Lillyho, že Peter spáchal samovraždu.“ Peter nezvládol odlúčenie od Margaret. 

Margaret Howe Lovatt zostala na ostrove a vydala sa za fotografa, ktorý zachytil fotografie z experimentu. Spolu sa presťahovali späť do Dolphin House a nakoniec z neho vytvorili rodinný dom, kde vychovali tri dcéry.

Zdroj

Zdieľať článok

Back to Blog