Čím podporiť imunitu? Vhodnou stravou a športovaním
Kto by nechcel mať silný imunitný systém? Silná imunita chráni ľudí pred chorobami a prispieva k dobrej nálade. Pokiaľ trpíte stresom, cítite sa často malátni alebo unavení, tieto symptómy nepodceňujte a radšej ich aktívne riešte.
Ako zapracovať na posilnení imunitného systému? Podpora imunity spočíva v kvalitnom stravovaní, v dodržiavaní pitného režimu, v pravidelnom spánku, v eliminácii stresu a v dostatočnom pohybe. Netreba zabúdať, že imunitný systém pracuje po celý rok, sedem dní v týždni, dvadsaťštyri hodín denne, preto ho treba aj náležite podporovať.
Kvalitná strava a vitamíny
Zdravá výživa uprednostňuje striedme stravovanie, kvalitné potraviny a pokrmy z čerstvých surovín. Vyhýba sa potravinám, ktoré obsahujú konzervačné látky, emulgátory, stabilizátory, umelé farbivá a arómy. Preferuje čerstvé ovocie a zeleninu, mäso, vajcia a mlieko z domácich fariem, strukoviny a celozrnné pekárenské výrobky. Zdravie podporujú aj vitamíny na imunitu. Pokiaľ chcete byť vo forme nielen po fyzickej, ale aj po mentálnej stránke, dopriať telu kvalitnú výživu – vitamíny a minerály, tekutiny, dostatok spánku a pohybu je základ.
Športovanie v prírode
Pravidelné cvičenie a fyzická aktivita sa prirodzene spája s optimálnym fungovaním imunitného systému. Šport posilňuje nielen imunitu, ale prispieva aj k redukcii hmotnosti a odbúrava stres. Pohyb je prevenciou pred chorobami srdca a ciev, znižuje cholesterol, optimalizuje krvný tlak, spevňuje svaly a kĺby, posilňuje pľúca a mozog. Cvičenie prospieva nielen telesnej schránke, ale aj mentálnemu zdraviu, len treba zvoliť vhodné športové odevy a obuv. Kto sa rád hýbe, ten by mal pri športovaní voliť funkčné oblečenie a kvalitnú obuv. Každá športová obuv – nielen detské tenisky, ale aj tenisky pre dospelých, majú mať nízku hmotnosť, vhodné materiálové zloženie a správny strih.
Iné fyzické aktivity
Absencia pohybu vedie k oslabeniu imunity, preto sa človek má hýbať aspoň hodinu denne. Okrem športovania sú vítané aj pracovné aktivity v záhrade. Záhradkárčenie znamená zmysluplné trávenie voľného času, ktoré je pre zdravie človeka prospešné. Mnoho rodín vlastní rodinné domy nielen kvôli komfortnejšiemu bývaniu, ale aj kvôli záhradám, aby si mohli vlastnoručne dopestovať ovocie a zeleninu. V súčasnosti sú medzi pestovateľmi veľmi obľúbené veľkorozmerné záhradné kvetináče a vyvýšené záhony, ktoré prácu v záhrade maximálne uľahčujú. Samostatné nádoby a vyvýšené záhony nie sú závislé od pôdy v záhrade, možno ich napĺňať aj špeciálnym substrátom, ktorý je obohatený o rôzne výživné látky.