3 dôvody, prečo sme milší voči cudzincom než voči tým, ktorých máme radi
Naše správanie sa okolo rôznych ľudí často mení a my si to nie vždy uvedomujeme. Existuje vedecká štúdia, ktorá vysvetľuje skryté mechanizmy, ktoré v zásade „kontrolujú“ to, čo robíme a hovoríme.
Po 3 desaťročiach trvajúcom výskume agresie bola profesorka psychológie Deborah South Richardson schopná zistiť, prečo sa naše správanie líši v závislosti od ľudí okolo nás a čo vedie k zmenám v našom správaní.
Myslíme si, že náš vzťah je dosť silný na to, aby to vydržal.
Veľkú časť svojho času trávime s náhodnými, známymi alebo neznámymi ľuďmi. Či už je to v práci alebo v škole, často musíme pred ostatnými ukazovať šťastnú tvár a správať sa čo najslušnejšie, jednoducho preto, lebo chceme pred ostatnými pôsobiť láskavo a kultivovane.
Ale keď prídeme domov alebo keď sme v spoločnosti ľudí, ktorí sú nám blízky, okamžite sa uvoľníme.
Cítime sa pohodlnejšie byť sami sebou medzi ľuďmi, ktorých milujeme. Ale byť sami sebou znamená ukázať každú stránku našej postavy, aj tú zlú.
A štúdie, potvrdzuje , že sme náchylnejší nevedomky prejavovať hnev medzi ľuďmi, ktorí sú nám blízky, pretože sme presvedčení, že náš vzťah s nimi je dostatočne silný na to, aby to vydržať. Čím viac sa k niekomu priblížime a čím viac dôvery sme si vytvorili, tým viac máme pocit, že môžeme posúvať hranice tohto vzťahu.
Medzi novými ľuďmi sa cítime oveľa viac neisto.
Keď spoznáme nových ľudí, neukážeme naše skutočné farby. Jednoducho nevidia skutočnú verziu nás, kým sa nedostaneme do bodu, keď si s nimi vytvoríme hlbšie spojenie. Aj keď nás na nich niečo trápi, neurobíme si z toho ťažkú hlavu, pretože nie sme s touto osobou uvoľnení a nevieme, ako zareaguje.
To isté však neplatí pre najbližších ľudí. Naopak, keď naši blízki robia niečo, čo nás dráždi, cítime sa natoľko pohodlne, že to často okomentujeme.
V skutočnosti, pretože sme tak blízko svojim rodinným príslušníkom alebo partnerom, je pravdepodobnejšie, že budeme otvorení voči veciam, ktoré sa nám na nich nepáčia. Vytvorili sme si s nimi akýsi vzťah, o ktorom vieme, že nebude ohrozený, aj keď občas kričíme a hádame sa.
Určité vlastnosti týkajúce sa vášho spolubývajúceho, členov rodiny alebo najlepšieho priateľa nezačnete len tak zrazu nenávidieť. A aj keď sa to tak občas zdá, čo sa naozaj deje, je to, že ste prestali tolerovať veci, ktoré sa vám na nich nikdy nepáčili. Čím viac času s niekým strávite, tým menej budete tolerantní voči ich negatívam.
To sa u cudzincov nestáva, pretože s nimi netrávite dostatok času na to, aby ste si vyvinuli túto neznášanlivosť ich osobných vlastností. Aj keď nám na nich niečo vadí, nepovieme to, pretože vieme, že s nimi nebudeme musieť tráviť dostatok času na to, aby to malo nejaký význam.
Existujú spôsoby, ako môžeme zabrániť tomuto druhu správania.
Ako vidíte, existuje dôvod, prečo sa k ľuďom, ktorých milujeme, správame menej láskavo ako k cudzincom. Teraz, keď úž vieme, prečo sa správame tak, ako sa správame, pozrime sa, čo môžeme urobiť, aby sme zabránili tomuto druhu správania v budúcnosti:
- V prípade potreby si oddýchnite od svojich blízkych. Ak trávime príliš veľa času s ľuďmi, ktorých milujeme, mohli by sme byť stále menej tolerantní voči ich vtipom. Trávenie času mimo nich nám umožní zamyslieť sa nad vzťahom s novou perspektívou a oceniť na nich to dobré.
- Trávte čas so svojimi blízkymi v spoločnosti ostatných. Keď sme v spoločnosti ľudí, s ktorými máme krátky a povrchný vzťah, zistíme, že sa správame zdvorile a láskavejšie, a to platí aj pre našich blízkych. Takto sa môžeme navzájom pozorovať, keď sa správame najlepšie.
Dozvedením sa, prečo sa správame tak, ako sa správame dúfame, že dokážeme ovládnuť svoje reakcie, keď sa nabudúce budeme chcieť pohádať s našimi blízkymi a oceníme ich prítomnosť v našich životoch.
Zaobchádzali ste niekedy s cudzincami lepšie ako s ľuďmi, ktorých milujete? Poznáte ďalšie stratégie, ktoré by mohli pomôcť ľuďom zabrániť tomuto typu správania? Povedzte nám, čo si myslíte, v komentároch nižšie.