Chcela som vyhodiť všetky hubky a štetce na make-up, ale kamarátka vizážistka mi ukázala zopár trikov a vyzerajú ako nové!
Ako čistiť kozmetické štetce, aby vaša pleť vyzerala úžasne? Občas zabúdame, že musíme sledovať čistotu týchto kozmetických pomôcok. Štetce a hubky na make-up sa však nezašpinia len kvôli rôznym kozmetickým prípravkom. Zhromažďujú sa v nich drobné čiastočky pokožky a rôzne iné nečistoty. Ako teda vyčistiť váš svet štetcov a hubiek.
Britská vizážistka Charlotte Tilbury povedala: „Moje nástroje na líčenie sú predĺžením mojich rúk.“ Je nutné pripomínať, aké dôležité je umývanie rúk? Čisté štetce sú kľúčom k zdravej a žiarivej pleti.
Pamätáte si, kedy ste si naposledy čistili svoje štetce? Viete, ako ich správne umývať a sušiť? Využite podporu profesionálov a spoločne na to prídete vďaka tomuto článku!
Užitočné pravidlá
Niekto si povie: „Tento štetec som použila len párkrát, nič sa mu nestane.“ Áno, štetcu sa nič nestane, ale našej pokožke sa to pravdepodobne nebude páčiť. Už po jedinom kontakte nástroja s pokožkou na nej zostávajú mikro čiastočky nečistôt, mazu, kozmetiky či ošetrujúcich prípravkov.
Mnoho odborníkov a beauty blogeriek preto neodporúča kupovať kozmetiku, ktorá už má v sebe zabudovaný štetec. Mnohé značky na trhu ponúkajú svojim zákazníkom práve takúto kozmetiku. Ale ak sa u vás vyskytujú viditeľné problémy s pokožkou, potom je lepšie, ak nekúpite daný typ kozmetiky.
Môžete si napríklad kúpiť korektor, ktorý je doplnený o vlastný štetec.
Osoba vyberie štetec z fľaštičky s týmto produktom, na tvár nanesie korektor a potom štetec pošle späť do nádoby a zatvorí ju. Do nádoby s kozmetikou sa už môžu dostať škodlivé baktérie. Ak viete, že máte problémy s pokožkou, potom je lepšie najskôr vytlačiť trochu prípravku na čistú ruku alebo špeciálnu paletu a až potom začať s nanášaním na tvár.
Vyčistite kefy
Nerobte unáhlené kroky! Je lepšie to robiť opatrne, aby ste predĺžili životnosť štetcov a hubiek. Štetce musíte čistiť podľa toho, ako často ich používate. Ak si napríklad nanášate podkladovú bázu každý deň, ideálne je, ak budete štetec umývať aspoň raz týždenne. Ak ich nepoužívate tak často, potom je najlepšie umývanie každé dva až tri týždne.
Môžete si na to zakúpiť špeciálne profesionálne prípravky. Využiť však môžete aj to, čo nájdete v každej kúpeľni. Štetce s prírodnými štetinami umývajte v teplej vode s prídavkom šampónu. Bude lepšie, ak si vezmete špeciálne detský šampón. Je jemný aideálny pre prirodzené štetinky.
Štetce so syntetickými štetinami je možné umývať pomocou antibakteriálneho prostriedku alebo bežného mydla. Mal by pomôcť vyčistiť nástroj od mastných textúr (rúž, podkladová báza). K dispozícii je aj možnosť umývania štetcov saponátom na riad. Dôležité je len kvalitne opláchnuť štetce, aby na nich nezostali žiadne stopy peny.
Správne pohyby
Dôrazne sa neodporúča príliš tlačiť vlas štetca na kozmetický produkt. Týmto spôsobom omnoho rýchlejšie stratí štetiny a uškodíte aj samotnej kozmetike. Najlepšie je kúpiť špeciálnu gumenú podložku s malými hrbolčekmi.
Význam tejto podložky je v tom, že sa naň nanesie čistič a následne po nej musíte intenzívne prechádzať so štetcom. Tento proces čistenia bude efektívnejší, než sa snažiť odstrániť nečistoty ručne. Dôležitý bod: takáto podložka je ideálna pre umelé štetiny. Pre prirodzené použite dlaň.
Štetce musíte tiež správne vysušiť, a to nadýchanou stranou nadol. Dbajte na to, aby sa na kovovú časť štetca nedostala voda. Po umytí kozmetického nástroja zľahka vytlačte štetiny a položte štetec na čistý uterák. Oveľa lepšie bude, ak bude rukoväť štetca mierne zdvihnutá, aby mohla prebytočná tekutina bez prekážok odtiecť.
Ako si vyčistiť štetce v pohodlí domova
Počas umývania štetcov môžete do vody pridať pár kvapiek levanduľového, pomarančového alebo čajovníkového aromatického oleja. Pôsobia ako antiseptiká a poskytujú vašim štetcom a špongiám dodatočnú ochranu. Udržujte svoje štetce čisté tak, že ich necháte v špeciálnom pohári. Môžete použiť aj profesionálne puzdrá, no snažte sa, aby sa do štetcov nedostal prach.